Ubezpieczenie społeczne i zdrowotne na umowie zleceniu

20 15

Wielu pracodawców bardzo często zatrudnia studentów na podstawie umowy zlecenia. Jest to dla nich korzystne pod względem finansowym, a i student zarabiając w ten sposób czerpie oczywiste profity z tego tytułu. Młody człowiek zarabia i zdobywa doświadczenie. Pojawia się jednak przy tym pytanie, jak wygląda ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w przypadku zatrudniania studenta na podstawie umowy zlecenia?

zusOtóż, przy ustalaniu obowiązku ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego studenta, który wykonuje pewne obowiązki zawodowe u pracodawcy na podstawie umowy zlecenia, nie ma znaczenia jego obywatelstwo ani kraj odbywania przez niego studiów. Każdy student do ukończenia 26 roku życia, bez względu na swoje obywatelstwo i kraj odbywania studiów, spełnia wszelkie warunki, jakie są konieczne do zwolnienia z obowiązkowego ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego, ale wyłącznie w przypadku podjęcia pracy na podstawie umowy zlecenia. Automatycznie, obowiązek tego rodzaju pojawia się, jeśli pracodawca zdecyduje się na zatrudnienie studenta na podstawie zwyczajnej umowy o pracę.

Jeśli pracodawca zawiera z własnym pracownikiem, który uczy się lub studiuje i ma nie więcej niż 26 lat, wówczas z tytułu umowy zlecenia należy opłacać wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne. Mowa tu o składkach na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Jednocześnie, pracodawca ma obowiązek również dla tej osoby z tytułu umowy zlecenia opłacać ubezpieczenie zdrowotne. Dzieje się tak dlatego, że w takiej sytuacji umowa zlecenie jest traktowana w zakresie ubezpieczeń społecznych dokładnie tak samo, jak zwykła umowa o pracę. Jej zawarcie pociąga więc za sobą takie same obowiązki opłacania składek dla pracodawcy.

W przypadku przy ustalaniu obowiązku ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu umowy zlecenia, nie ma natomiast żadnego znaczenia fakt zawarcia umowy zlecenia przez ucznia lub studenta z innym podmiotem niż własny pracodawca. Wedle obowiązującego stanu prawnego, uczeń bądź student który nie ukończył 26 roku życia z tytułu umowy zlecenia zawartej z innym podmiotem, niż własny pracodawca, nie podlega ani ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu. Nie ma przy tym znaczenia wysokość podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ze stosunku pracy.

Warto przy tym podać, na jakie akty prawne powołujemy się rozważając zatrudnianie na podstawie umowy zlecenia studentów. O ubezpieczeniach tychże pracowników traktują następujące ustawy: ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.), ustawa z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. nr 164, poz. 1365 ze zm.) oraz ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).

Może ci się spodobać również Więcej od autora

20 Komentarze

 1. 88luker mówi

  Umowa zlecenie jest mało korzystna w porównaniu z umową o pracę…

 2. -pccking mówi

  „Jest to dla nich korzystne pod względem finansowym, a i student zarabiając w ten sposób czerpie oczywiste profity z tego tytułu.” ale ściema na zleceniu czesto sie zarabia mniej niz na umowie o prace w szczególności w galeriach handlowych

 3. -pccking mówi

  Ale artykuł ciekawy .

 4. 88luker mówi

  Niebieskie tabletki – niezbyt pozytywne skojarzenia :(

 5. 88luker mówi

  Artykuły są tu bardzo zawsze przyzwoite merytorycznie !

 6. -pccking mówi

  Dlaczego inaczej będziesz mówił jak będzie ci sie chciało a on nie dygnie:P

 7. -pccking mówi

  Gdy już biedzisz bogaty i wokoło będziesz miał lasek młodych rój

 8. -pccking mówi

  wiec jak najbardziej dopalacz tego typu wskazany tylko trzeba uwarać na serce:)

 9. -pccking mówi

  Bo moze być awaria ale w sumie fajna śmierć w ramionach kilku kobiet:P

 10. grazka mówi

  Praca na umowę zlecenie dla studentów jest ok. Szkoda tylko, że nie są odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne, bo kapitał emerytalny by rósł.

 11. edytka1120 mówi

  Zatrudnienie studentów jest bardzo korzystne dla pracodawcy dlatego tyle jest ofert pracy dla studiujących.

 12. -pccking mówi

  Ubezpieczenie społeczne i zdrowotne na umowie zleceniu ma sporo zalet ale również nie mniej wad.

 13. edytka1120 mówi

  Ubezpieczenie ma wiele wad ale jest naprawdę z korzyścią dla pracownika .

 14. -pccking mówi

  „Jeśli pracodawca zawiera z własnym pracownikiem, który uczy się lub studiuje i ma nie więcej niż 26 lat, wówczas z tytułu umowy zlecenia należy opłacać wszystkie składki na ubezpieczenie społeczne”
  Wydaje mi sie ze to co tu jest napisane jest napisane z błędem gdyż powinno być ze ma więcej niż 26 lat .

 15. asdfgm mówi

  Z umowy zlecenia zazwyczaj jest większy zwrot podatku.

 16. -pccking mówi

  To pracuj całe życie na zlecenie :P ja korzystałem za młody z tego typu umów. teraz tylko jak umowa to umowa o prace:)

 17. asdfgm mówi

  Nie każdy ma możliwość pracować na takiej umowie jak chce;P I kiedy chce, niektórych nie stać na nianię i muszą odchować dzieci;P

 18. -pccking mówi

  artykuł ubezpieczenie społeczne i zdrowotne na umowie zleceniu daje jaśniejsze postrzeganie na te zagadnienie

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.